NAŠE SLUŽBY
PROTETICKÁ STOMATOLÓGIA
Pri väčších stratách tvrdých zubných tkanív korunkovej časti zuba či pri úplnej strate zuba môžeme prejsť z priamej ambulantnej starostlivosti na nepriamu. Jedná sa o medziodborovú spoluprácu so zubným technikom, ktorý pomocou individuálneho protetického plánu pomáha zubnému lekárovi zhotoviť rôzne náhrady od nepriamej keramickej výplne, cez fixné korunky a mostíky až po snímacie náhrady rôzneho rozsahu. Tieto výkony sa podľa náročnosti a typu defektu musia dôkladne naplánovať, preto aj určenie ceny tohto výkonu potrebuje individuálny prístup. Stáva sa, že táto časovo a finančne náročná liečba pacienta odradí a nerieši okamžitú stratu zuba či časti zuba. Dlhodobý odklad tohto stavu môže viesť k zmene postavenia alebo sklonu zubov, pričom pôvodný protetický plán už z tohto dôvodu nie je žiaľ možný a je potreba jeho opätovné prehodnotenie, pričom samozrejme vzhľadom k novým komplikáciam stúpa aj náročnosť.
PREVENTÍVNA STOMATOLÓGIA
Mnoho ľudí nemá v dnešnej dobe na prevenciu čas. Častokrát si spomenú až posledné dni v roku, a potom trhajú rekordy v sedení v čakárni. Tieto hraničné preventívky vtedy strácajú svoj zmysel a ide len o odškrtnutie si nejakej povinnosti voči poisťovni. Vtedy ju skôr vystihuje názov prehliadka, pretože sa môže mnoho vecí skutočne prehliadnuť. Primárnym cieľom prevencie je včas problém odhaliť a následne naplánovať jeho odstránenie, teda samotnú liečbu. Diagnostika zubného kazu ide veľmi dopredu a to najmä vďaka zväčšovacej optike a špeciálnym prístrojom, najmä rtg. Berte teda svoj nárok na prehliadku ako výhodu a nie ako povinnosť. Buďte na preventívnej prehliadke aktívni , pýtajte sa , nezamlčujte svoj nedávny problém, ktorý môže signalizovať iba momentálne“ ticho pred búrkou“. A čo vaše deti? Naozaj si zaslúžia aby ich prvé stretnutie so zubárom bolo spojené s bolesťou? Postarajte sa o to, aby si základy správnej hygieny osvojili v rannom veku a neskôr sa budú pýšiť zdravým úsmevom najmä vďaka vám.
DENTÁLNA HYGIENA
Mnoho pacientov zabúda na dôležitosť dentálnej starostlivosti, či už ambulantnej alebo domácej. Počas ambulantnej dentálnej hygieny sa mechanicky odstraňujú mäkké aj mineralizované povlaky na zuboch a v ďasnovom žliabku. Pravidelne sa zaznamenávajú hygienické indexy pre porovnanie v čase a dá sa tak posúdiť úspešnosť liečby. Nadďasnový zubný kameň sa odstraňuje ultrazvukom. Toto odstraňovanie býva spravidla nebolestivé, veľmi však záleží od závažnosti parodontopatie. Pri hlbokých parodontálnych léziach spojených s ústupom kosti sa pod injekčnou anestézou odstraňuje zubný kameň pomocou špeciálnych kyriet, metóda sa nazýva deep scaling. Kosť nám síce u parodontózy nedorastie, avšak pri pravidelnom ošetrením takýchto úsekov môžeme jej ústup minimalizovať až stabilizovať a zachránime tak nejeden zub pred samovoľným vypadnutím. Na záver dentálnej hygieny sa zuby leštia profylaktickými pastami, prípadne sa použije pieskovač a v niektorých prípadoch môžeme podľa potreby pristúpiť aj k lešteniu výplní, zahladení previslých výplní, strippingu či čoraz viac žiadanému bieleniu zubov. Nezáujem o svoj stav dutiny ústnej zo strany pacienta býva smutným avšak častým prípadom. Domáca starostlivosť o svoj chrup zohráva najdôležitejšiu úlohu pre udržanie si sanovaného chrupu, pretože aj tá najdokonalejšia výplň pri zanedbanom stave môže zlyhať. V takomto prípade žiaden zubár nezaručuje bezplatnú opravu a častokrát pri zlom stave hygieny môže voliť radikálnejšiu formu terapie než u pacienta s dobrou hygienou. Ideálny stav je, keď pacient absolvuje dentálnu hygienu ešte pred preventívnou prehliadkou. Inak môže ľahko dôjsť k neodhaleniu všetkých kazov, pretože tvrdé zubné tkanivá bývajú pokryté povlakom v rôznych štádiách zrelosti či zubným kameňom a mäkké tkanivá na to reagujú zápalom spojeným s rôznym stupňom krvácavosti a kazy tak skrátka voľným okom nevidno. Čisté zuby sú základom lege artis ošetrenia, preto je aj vo vašom záujme pripraviť pre lekára čisté pracovné pole. Pravidelná dentálna hygiena spojená s motiváciou, inštruktážou pacienta a výberom individuálnych pomôcok pre čistenie chrupu je základom pre váš zdravý úsmev.
ZÁCHOVNÁ STOMATOLÓGIA
Asi najčastejším výkonom v zubnej praxi je – ošetrenie zubného kazu. Preto je to oblasť, ktorá ide najviac dopredu, najmä čo sa týka vývoja samotných materiálov a technických postupov. Každý zubný lekár vyberá materiál , s ktorým má najlepšie dlhodobé skúsenosti. Cieľom preventívnej prehliadky je sanovať malé zubné kazy, ktoré však potrebujú ošetriť a ideálne ešte v čase, keď o nich ich majiteľ nevie. Jedná sa o plánovaný zákrok, ktorý býva minimálne bolestivý, hotový v jednej návšteve a zub po takomto ošetrení reaguje prechodnou citlivosťou len vo veľmi ojedinelých prípadoch. Druhým spôsobom je akútne ošetrenie zubného kazu, ktoré už podľa názvu bolesťou práve začína a pacient častokrát navštívi ambulanciu neohlásene a ošetrenie môže byť kvôli zvýšenej citlivosti nervu ošetrený dvojfázovo, teda dostane najskôr tzv. vložku, ktorá musí najskôr reverzibilný stav zubnej drene zmierniť a až v druhej návšteve býva zub uzatvorený plombou. V horšom prípade sa prechodný stav nezlepší, naopak sa môže prevaliť do irreverzibilného zápalu drene a takýto zub odumiera. Tento osud čaká najmä veľké, neošetrené kazy, dlho odkladané bolestivé zuby a rôzne iné špecifické prípady ako úrazy zubov, vnútorné resorbcie koreňových častí či iatrogenné poškodenia. Tieto stavy potrebujú pred plombovaním ošetrenie koreňových kanálikov – endodoncia, ktoré spočíva v ich mechanicko chemickom opracovaní a vyčistení infikovaného nekrotického obsahu s následným hermetickým uzavretím biologicky vhodným materiálom, najčastejšie gutaperčou. Jedná sa o materiálno technicky náročný zákrok, ktorý sa nezaobíde bez použitia moderných prístrojov na meranie dĺžky koreňových kanálikov a samozrejme RTG kontroly v priebehu a po ošetrení. Takto ošetrený zub je plnohodnotný a pri dobrej starostlivosti môže vydržať mnoho ďalších rokov, a preto tieto zuby nesmieme striktne odsúdiť na popravu extrakciou.
DENTÁLNA RADIOLÓGIA
Rádiografia je neoddeliteľnou súčasťou mnohých stomatologických ošetrení. Pri preventívnej prehliadke dopĺňa diagnostiku komplexne – OPG snímkou alebo konkrétne – menšou a presnejšou intraorálnou snímkou konkrétneho zuba alebo skupín zubov s rôznou projekciou. Endodoncia sa rovnako nezaobíde bez kontrolnej rtg snímky , ktorá nám verifikuje nameranú dĺžku koreňových kanálikov. Taktiež nám pomáha sledovať úspešnosť endodontickej terapie v čase . Ďalšie možnosti použitia sú napríklad počas presného určenia príčinného zuba pri akútnom vyšetrení alebo ako pomocné vyšetrenie pri chirurgických zákrokoch, konkrétne napríklad pri separácii zubných koreňov počas extrakcie. Dávky tohto rtg sú pritom veľmi nízke a ich výnosnosť je vzhľadom k nízkemu zdravotnému riziku veľmi prínosná. Netreba sa preto obávať , i keď vám bolo v priebehu jednej návštevy urobených viacero takýchto intraorálnych snímkov.